دوشنبه , دسامبر 17 2018
خانه / نوشته ها پیرامون محمدرضا آل ابراهیم

نوشته ها پیرامون محمدرضا آل ابراهیم

نيم نگاهي به كتاب «ارتباط مبهم» نوشته فروغ اصطهباناتي

ertebat-e-mobham-Cove-mine

نيم نگاهي به كتاب  ارتباط مبهم نوشته: فروغ اصطهباناتي گردآورنده: محمدرضا آل ابراهيم فروغ اصطهباناتي دومين بانويي از ديار استهبان است كه رُماني را با اين حجم و كيفيت به رشته نگارش درآورده است. نخستين آن عصمت مقتدري است با كتاب «شبي كه سحر نداشت» و اينك افتخاري ديگر و كتابي ديگر. فروغ اصطهباناتي دكتراي دارو سازي دارد و خود را هفتمين فرزند خانواده مي داند. جاي بسي خوشوقتي است كه نام خانوادگي اش را از اصطهباناتي به چيز ديگري مُسمي نكرده است. زيرا همين واژه اصطهباناتي علاوه بر پايبندي به اصالت خانوادگي نويسنده، انگيزه و علاقه اي وافر در ميان همشهريانش ايجاد كرده است تا به هر طريق ممكن كتاب را به دست آورند و به مطالعه اش بنشينند. كتاب را دوستی به نام جليل صبوري به بنده هديه داد و با شوق فراوان خواندنش را آغاز كردم و پس از 11 ساعت در آخرين روز از سال 1387 آن را ... ادامه مطلب »

نقدي بر كتاب «بازی های محلی استهبان»

bazihaie-mahalie-estahban-2111111

بازی های محلی استهبان  پژوهش و گردآوری: محمدرضا آل ابراهیم نقد از: محمدعلی پیش آهنگ گُل چه گُل بازی می کردیم بابچاتی مَلَمُن اونِی(1) که باخته بودن غصه می خوردن یادته سَر شُم هی که هوا تاریک میشدتی(2) کل کوچا بچه گل جَم می شدن با هم میخوندن یادته بازیای قدیمیا خیلی بوده یَدُم که نیس رسی وختی گوگوسَل بازی می کردم یادته(3) اصولاً آدمی از گرفتن هدیه خوشحال می شود زیرا مطمئن می شود که برای طرف هدیه دهنده مهم و ارزشمند است. خصوصاً اگر این هدیه کتاب باشد، آنهم از طرف دوستی عزیز و فرهیخته و فرهنگی و همکار به قول عوام «نور علی نور است». دوست گرامی آقای محمدرضا آل ابراهیم که خود اهل مطالعه، نویسنده و مؤلف چندین کتاب می باشد، اخیراً کتابی جالب که در نوع خود کم نظیر است به نام «بازی های محلی استهبان» به نگارنده اهداء نموده اند. گرچه مطالب این کتاب ... ادامه مطلب »

درباره بهارستان از روزنامه عصر مردم

baharestan[1]

مردم استهبان باید وامدار بزرگمردی چون محمدرضا آل ابراهیم باشند. او سعی دارد استهبان و چهره مردمی­اش را به خواننده شهرهای دیگر بشناساند و از همان ابتدا که دست به تأسیس انتشارات سته بان زد، نیتش همین بود که گرد وغبار فراموشی را از چهره تاریخ، طبیعت و بزرگان ادبی و مذهبی زادگاهش پاک کرده و شخصیت آنها را آن چنان­که هستند به جامعه معرفی کند. او در این کتاب از نام آوران شروع کرده تا به مردم کوچه و بازار رسیده است؛ مردمی که عشق آنها نسبت به زادگاهشان ثابت شده است. تازه ترین مطلبی که در کتاب می­خوانیم این است که کوروش کبیر زادگاهش استهبان بوده است و برای تأیید مطلب خود از گفتار استاد ابراهیم باستانی پاریزی دلیل آورده است. کوروش بزرگ کوروش بزرگ در سال 598 پیش از میلاد به دنیا آمد. او فرزند کمبوجیه و نام مادرش ماندانا بود. از کوروش بیش از اینها می­توان گفت. ... ادامه مطلب »

Ale Ebrahim Recommends

mohamadreza-aleebrahim-alebrahim-mohammad-reza-ale-ebrahim-1

Mohammadreza Ale-Ebrahim, our February 2014 featured writer, was born in Estahban in 1951 and holds a double B.A. in Training Sciences (management and planning) and Persian Literature. He is a published  short story writer and folklore researcher. A detailed profile of Ale-Ebrahim is available here. We took the opportunity to ask about the most influential books of his life as a writer at least three generations older than us, as well as the Iranian books he finds apt for global attention.PARSAGON  What are the top seven works of world literature that have had the deepest influence on your life and career? ALE-EBRAHM: Quiet Flows the Don by Mikhail Sholokhov War and Peace by Leo Tolstoy John Christopher by Romain Rolland The Grapes of Wrath by John Steinbeck The Miserable by Victor Hugo The Mother by Maxim Gorky All Chekhov’s works   PARSAGON  What are the top seven works of contemporary ... ادامه مطلب »

Mohammad Reza Ale Ebrahim

mohamad-reza-ale-ebrahim-mohamdreza-11

Mohammad Reza Ale Ebrahim was born on 24 October 1951 in one of the poor districts of Estahban, Fars province. His passion for teaching made him a dedicated teacher who served not only in the villages but also among the nomads for 20 years; “20 years of teaching and learning” as he describes them himself. He holds a double B.A. in Training Sciences (management and planning) and the Persian literature. His love for oral lore and culture not only made him a wholehearted researcher and anthropologist but also provoked his encouragement for his students to follow suit. The result of their effort was contribution of more than 60 stories to the 20-volume Iranian Legends and Fairy Tales Encyclopedia (Farhang-e-Afsanehay-e Irani ) which is collected by Ali Ashraf Darvishian and Reza Khandan (Mahabadi). Ale Ebrahim’s first work was published in Ferdowsi Magazine back in 1979; ever since, he has written more ... ادامه مطلب »

معرفی كتاب آثار باستانی، اماکن مذهبی و گردشگاه ها در استهبان

asare-bastanie-estahban-1

پژوهش و گردآوری: محمدرضا آل ابراهیم، چاپ اول 1387، ناشر: انتشارات سِتَه بان معرفی از: ابوالقاسم فقیری از گذشته های دور هر شهر، با دیدنی ها و خلق و خوی مردمش در دلها برای خود جایی دست و پا کرده است. بدیهی است هر مسافری که وارد شهری می شود، اگر قصدش دیدار از شهر باشد با توجه به فرهنگش به سراغ یکی از دیدنی های شهر می رود. این دیدنی ها هر کدام دوستداران خود را دارند و مسافر با توجه با زمانی که در اختیار دارد سعی می کند از این اماکن دیدن نماید. پژوهشگر ارجمند محمدرضا آل ابراهیم مردی که صمیمانه در خدمت فرهنگ دیارش می باشد، کوشش نموده است تصویری روشن از شهر به دست دهد. شرح و توصیفی که بر هر یک از این دیدنی ها نوشته، ساده و مختصر است و این فرصت مغتنمی است که دوستداران ایران زمین با توجه به داده های کتاب از بناهای مورد علاقه شان دیدن نمایند. محمدرضا آل ابراهیم ... ادامه مطلب »

درباره کتاب های اشعار شمس اصطهباناتی

shams.estahbanati-shamse

شمس روحانی و روشنفکر استهباناتی محمد شمس (1358-1288 خورشیدی)  فرزند محمدباقر فرزند ملا محمد فرزند حاج ملا محمدباقر واعظ استهباناتی فرزند ملاعلی اخباری از احفاد شیخ صدوق رحمت­الله علیه می­باشد. محمد شمس در شهرستان مذهبی و فرهنگی استهبان دیده به گیتی گشود و در زادگاه خود علم و  دانش را فرا گرفت و در سن 12 سالگی به دست مرحوم زنده­یاد «نظام­العلماء» به لباس روحانیت ملبس شد. وی روحانی روشنفکر، مردمدار، خوش برخورد و دارای اخلاقی حسنه بود و با همه مردم می­جوشید و حاضر جواب بود. از خوش رفتاری­هایش با مردم داستان­ها بر سر زبان­هاست. نگارنده این سطور چندین سرگذشت مربوط به شهرستان­های نی­ریز و داراب از ایشان شنیده­ام که همه جالب توجه می­باشند. شمس، صوتی ملیح و جذاب و نطق و بیانی فصیح داشت. در مجالس روضه خوانی به منبر می­رفت، به موعظه می­پرداخت و روضه می­خواند. سخنانش در شنوندگان اثر خوبی به جا می­گذاشت و آنها را ... ادامه مطلب »

آل ابراهیم چهره ی ماندگار فرهنگ استهبان

mohamadreza-ale-ebrahim-

پنج شنبه 28/8/88، سالن اجتماعات اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی استهبان . همهمه ای برپاست و رفت و آمدها بیش از هر روز دیگری که مراسمی در این سالن برپا بوده به چشم می آید . میهمانان با خوش آمدگویی میزبان، یکی یکی وارد می شوند و منتظر آغاز مراسم هستند . مراسمی که در آن بیش از شصت هنرمند داستان نویس از سراسر استان فارس در رقابتی سالم و دوستانه آمده اند تا نتیجه ی کارشان را در نخستین جشنواره ی داستان های کوتاه استان فارس با عنوان « سته بان » ببینند و در ضمن از تجربیات هم استفاده کنند. مراسم با تلاوت قرآن مجید و پخش سرود ملی آغاز می گردد . اما آنچه ذهن مرا به خود مشغول کرده این است که : به راستی زحمات برگزاری این جشنواره به دوش کیست؟ چه کس یا کسانی و چه زمان وقت می گذارند تا چنین مراسمی ... ادامه مطلب »

برای محمدرضا آل ابراهیم

Ale Ebrahim - MR - 2 {[www.SetahbanStory.mihanblog.com]}

کمتر پژوهشگر و محقق فرهنگ عامه ای را می توان یافت که آثار پژوهشی و تحقیقی فرهنگ مردم محمدرضا آل ابراهیم را مطالعه نکرده باشد. آل ابراهیم نزدیک به چهار دهه است که در حوزه های مختلف فرهنگ مردم شهرستان استهبان پژوهش و تحقیق دارد. وجه تمایز این محقق ارجمند در کارهای پژوهشی، تقدیر از همه ارائه دهندگان نظر در کارهای تحقیقی است. ادامه مطلب »

درباره کتاب «بهارستان»

baharestan[1]

معمولاً اغلب مردم تنها به این اکتفا می­کنند که با افتخار و تعصبی خاص از زادگاه و خاستگاه خانوادگی خود یاد کنند اما در این میان کسانی نیز پیدا می­شوند که به حکم «حب­الوطن من­الایمان» با معرفی موطن خویش و برشمردن ویژگی­ها و غور در تاریخ و پیشینه­ی آن، نسبت به مهد پرورش و عرصه ی  بالندگی خویش ادای دین می­کنند. با توجه به رویکرد غالب محمدرضا آل­ابراهیم به ارائه آثار مبتنی بر پژوهش در عرصه نویسندگی، انتشار کتاب «بهارستان» پیرامون زندگی و آثار نام­آوران استهبان به قلم ایشان دور از انتظار نبود. تلاش­های هدفمند آل­ابراهیم در طول دوران فعالیت­های فرهنگی­اش همواره معطوف به شناسانیدن هر چه بیشتر استهبان بوده است. ادامه مطلب »