دوشنبه , دسامبر 17 2018
خانه / نوشته ها پیرامون محمدرضا آل ابراهیم / برای محمدرضا آل ابراهیم

برای محمدرضا آل ابراهیم

نويسنده: مجید فرهمندی

کمتر پژوهشگر و محقق فرهنگ عامه ای را می توان یافت که آثار پژوهشی و تحقیقی فرهنگ مردم محمدرضا آل ابراهیم را مطالعه نکرده باشد. آل ابراهیم نزدیک به چهار دهه است که در حوزه های مختلف فرهنگ مردم شهرستان استهبان پژوهش و تحقیق دارد. وجه تمایز این محقق ارجمند در کارهای پژوهشی، تقدیر از همه ارائه دهندگان نظر در کارهای تحقیقی است.

محمدرضا آل ابراهیم در سال های 70-71 مطالب پژوهشی و همچنین داستان های خود را در اختیار «روزنامه خبر جنوب» تنها روزنامه استان فارس در آن سال ها، قرار داد که مورد استقبال محققان و دوستداران ادبیات داستانی قرار گرفت. وی از همکاری و تشویق پژوهشگر معاصر هم استانی ابوالقاسم فقیری و همچنین داستان نویس هم روزگار ما امین فقیری تقدیر فراوان دارد.

کارگاه های داستان نویسی آل ابراهیم برای نخستین بار در شرق استان فارس از تابستان 76 در استهبان آغاز گردید که خوشبختانه این کارگاهها هم اینک با حضور پررنگ این بزرگوار در شهرستان نی ریز نیز برگزار میشود. به باور نگارنده این سطور که برخاسته از دیار استهبان می باشد کمتر اهل قلم و نویسنده ای در نسل جوان حاضر در استهبان می توان یافت که پیشرفت و گسترش فکری خود را مدیون محمدرضا آل ابراهیم نباشد. او در دوران تدریس کتاب های زیادی در اختیار دانش آموزان قرار داد که خوشبختانه در حال حاضر بسیاری از آن دانش آموزان در مرکز، صاحب نام و شهرتی درحوزه های پژوهشی، ادبیات، روزنامه نگاری و. . . هستند.

آثار محمدرضا آل ابراهیم طی سال های گذشته توسط نشر سته بان که مدیریتش به عهده دختر وی می باشد به چاپ رسیده است. کتاب های «شهید رابع»، «شیخ مغربی»، «قاضی عضدالدین ایجی»، «اشعار محلی شمس استهباناتی»، «غزلیات و مرثیه های شمس استهباناتی»، «مراسم عروسی و ترانه های رایج آن در استهبان»، «فرهنگ مردم استهبان در محرم»، «رمضان و طلب باران»، «آثار باستانی، اماکن مذهبی و گردشگاه ها در استهبان»، «اردشیر بابکان، زاده بختگان» و «بازی های محلی استهبان» از آثار این محقق وارسته می باشند.

علاوه بر این کتاب «زندگی و مبارزات کریم شیرازی» (روزنامه نگار مبارز دوران دکتر مصدق) از جمله آثار شاخص آل ابراهیم به شمار می رود که در سال 83 با مقدمه علی اشرف درویشان توسط نشر چشمه در تهران منتشر گردیده و هم اینک این اثر نایاب می باشد.
داستان های کوتاه محمدرضا آل ابراهیم در آینده ای نه چندان دور منتشر خواهد شد.

estahbanart.blogfa.com

5 نظر

 1. سلام براستاد عزیز ونور چشمانم استاد آل ابراهیم .خوبی استاد.بسیارکارخوب وبه جایی انجام داده ای.لذت بردم.موفقیت شما دررسالت فرهنگی مردم شریف استهبان قابل ستایش وتمحید است .ارادتمند شما هستم.منصورقاسمیان نسب فسا زایچه خورنگان.فسا وازمحضرشریفتان دعوت می کنم به کلبه فقیرانه ما در وبلاگ «خــورگان وخــورنگان » سری بزنید وراهنمایی فرمایید.پیروز وسربلند باشید.

  • استاد عزیز وسرور بزرگوارم سلام.واقعا مرا شرمنده وچوب کاری کرده اید.نظر زیبایتان که بنده شایسته آن همه مهر ازجانب استادبزرگوارم آقای آل ابراهیم نداشتم مرور نمودم وازبیانات ولطف شما نسبت به زادگاهم سپاسگزارم..باز هم صمیمانه ازمحضرتان تشکر وسپاسگزاری می نمایم.روزگاران بر وفق مراد .وبهار زیبای استهبان همیشه میزبان وجود مبارک وسراسر خیرتان باشد. ارادتمندشما خاک پای شریفتان. منصور قاسمیان نسب فسا.

  • اوقات خوش آن بود که با دوست بسر شد. آقا رضا پسر علی آقا خیاط .خیلی خوشحال شدم از اینکه تصویر شما را دیدم. انشالله همیشه سالم و تندرست باشی.

 2. درود بر سرور گرامی و استاد محترم جناب آقای آل ابراهیم
  از وبسایت جنابعالی اطلاعی نداشتم توی وبگردیهای دنیای مجازی پیداش کردم وخیلی خوشحال شدم.
  حق بزرگ استادی و مشوقهای جنابعای در تأیرگذاری بر حقیر را فراموش نمی کنم حتی شاید بعد از مرگم هم.
  کاری بجز دعای خیر در حقتان ودرخواست متقابل آن از جنابعالی از دستم برنمیاد.
  موفقیت روز افزون ، سربلندی، طول عمر با برکت وعاقبت به خیریتان را آرزومندم.
  شاگر کوچکتون
  مهدوی
  یاعلی

  http://www.rabe.ir
  http://y14.rozblog.com

  • محمدرضا آل ابراهیم

   سلام و سلام و درود و درود فراوان بر عزيز ارجمندم جناب آقاي مهدوي بزرگوار
   بنده هم به سهم خود مسرور و شادمانم كه مورد عنايبت مهرباني چون شما قرار مي گيرم. گر چه لايق آن همه محبت شما نيستم. اميد كه هميشه پاينده و پايدار بمانيد و روز به روز شاهد موفقيت هر چه بيشتر شما باشيم.
   به اميبد ديدار، ارادتمند : آل ابراهيم. 1393/8/15

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>