خانه / نوشته ها پیرامون محمدرضا آل ابراهیم / برای محمدرضا آل ابراهیم

برای محمدرضا آل ابراهیم

نويسنده: مجید فرهمندی

کمتر پژوهشگر و محقق فرهنگ عامه ای را می توان یافت که آثار پژوهشی و تحقیقی فرهنگ مردم محمدرضا آل ابراهیم را مطالعه نکرده باشد. آل ابراهیم نزدیک به چهار دهه است که در حوزه های مختلف فرهنگ مردم شهرستان استهبان پژوهش و تحقیق دارد. وجه تمایز این محقق ارجمند در کارهای پژوهشی، تقدیر از همه ارائه دهندگان نظر در کارهای تحقیقی است.

محمدرضا آل ابراهیم در سال های ۷۰-۷۱ مطالب پژوهشی و همچنین داستان های خود را در اختیار «روزنامه خبر جنوب» تنها روزنامه استان فارس در آن سال ها، قرار داد که مورد استقبال محققان و دوستداران ادبیات داستانی قرار گرفت. وی از همکاری و تشویق پژوهشگر معاصر هم استانی ابوالقاسم فقیری و همچنین داستان نویس هم روزگار ما امین فقیری تقدیر فراوان دارد.

کارگاه های داستان نویسی آل ابراهیم برای نخستین بار در شرق استان فارس از تابستان ۷۶ در استهبان آغاز گردید که خوشبختانه این کارگاهها هم اینک با حضور پررنگ این بزرگوار در شهرستان نی ریز نیز برگزار میشود. به باور نگارنده این سطور که برخاسته از دیار استهبان می باشد کمتر اهل قلم و نویسنده ای در نسل جوان حاضر در استهبان می توان یافت که پیشرفت و گسترش فکری خود را مدیون محمدرضا آل ابراهیم نباشد. او در دوران تدریس کتاب های زیادی در اختیار دانش آموزان قرار داد که خوشبختانه در حال حاضر بسیاری از آن دانش آموزان در مرکز، صاحب نام و شهرتی درحوزه های پژوهشی، ادبیات، روزنامه نگاری و. . . هستند.

آثار محمدرضا آل ابراهیم طی سال های گذشته توسط نشر سته بان که مدیریتش به عهده دختر وی می باشد به چاپ رسیده است. کتاب های «شهید رابع»، «شیخ مغربی»، «قاضی عضدالدین ایجی»، «اشعار محلی شمس استهباناتی»، «غزلیات و مرثیه های شمس استهباناتی»، «مراسم عروسی و ترانه های رایج آن در استهبان»، «فرهنگ مردم استهبان در محرم»، «رمضان و طلب باران»، «آثار باستانی، اماکن مذهبی و گردشگاه ها در استهبان»، «اردشیر بابکان، زاده بختگان» و «بازی های محلی استهبان» از آثار این محقق وارسته می باشند.

علاوه بر این کتاب «زندگی و مبارزات کریم شیرازی» (روزنامه نگار مبارز دوران دکتر مصدق) از جمله آثار شاخص آل ابراهیم به شمار می رود که در سال ۸۳ با مقدمه علی اشرف درویشان توسط نشر چشمه در تهران منتشر گردیده و هم اینک این اثر نایاب می باشد.
داستان های کوتاه محمدرضا آل ابراهیم در آینده ای نه چندان دور منتشر خواهد شد.

estahbanart.blogfa.com

حتما ببینید

آل ابراهيم و تكاپوي بي پايان او براي پربارساختن فرهنگ

شيراز- ايرنا- خاوراستان فارس با شهرستاني بازشناخته مي شود كه انجيرهاي آن، كام مردم و …